10 GODINA SKLADATELJSKIH USPJEHA

Glazbene aktivnosti omiljena su svakodnevica učenika Osnovne škole Kneginec Gornji. Već punih deset godina učenici tamburaši sa svojim mentorom Josipom Levatićem, profesorom glazbene kulture, uz uobičajene aktivnosti vezane uz stjecanje vještina sviranja tambure, redovite individualne i skupne probe, pripreme za školske nastupe i sl., marljivo i s velikim entuzijazmom otkrivaju čari skladanja pjesama. Sve je krenulo 2012. godine kada su iz puke znatiželje jednu od skladanih pjesama prijavili na Natječaj za sudjelovanje na Festivalu dječje kajkavske popevke u Zlataru.

Učenici Osnovne škole Kneginec Gornji na svom su prvom debiju 2012-te godine ostvarili izvrsne rezultate, osvojivši obje prve nagrade koje se dodjeljuju za najbolju pjesmu i najbolju interpretaciju. Pjesmu Tu je Zagorje moje na tekst učenice Jelene Puklin iz OŠ Belec, izvela je tada učenica petog razreda Tena Kramar. Ponosni na svoje uspjehe, učenici iz Kneginca do danas su nastavili uz pomoć svog mentora vrijedno skladati nove pjesme i izvoditi ih na zlatarskom Festivalu.

I ove je godine njihova pjesma Beli breg (stihovi: Alina Novosel, OŠ Antuna i Ivana Kukuljevića Varaždinske Toplice) ponovno uspješno prošla na natječaju te će biti izvedena na 52. festivalu dječje kajkavske popevke u Zlataru 1. listopada.

Spomenuti se Festival već 52 godine organizira u sklopu programa manifestacije Dani kajkavske reči, s ciljem poticanja sustavnoga glazbenog stvaralaštva i promicanja glazbene kulture među mladima. Pravo sudjelovanja u natječaju imaju učenici osnovnih škola s kajkavskoga govornog područja. Tekstovi za uglazbljivanje su stihovi pjesama prispjelih na natječaj Zbor malih pjesnika u Zlataru. Uglazbljene radove za Festival odabire stručno povjerenstvo, a pjesme izvode učenici pjevači uz pratnju Tamburaškog orkestra Hrvatske radio-televizije.