Poštovani roditelji, učenici i učitelji,

Varaždinska županija i ove školske godine sufinancira provedbu školskih projekata građanskog odgoja i obrazovanja. Sukladno tome, naša je škola prijavila projekt pod nazivom „Priča o sjemenki“.

Tijekom školske godine 2022./2023. (od rujna 2022. do lipnja 2023.) zainteresirani učenici i njihovi roditelji te učitelji OŠ Kneginec Gornji prikupljat će starinske sorte sjemenja povrća s područja Općine Gornji Kneginec s ciljem stvaranja banke sjemenja. Za svako prikupljeno sjeme istražit će se kako je i odakle je stiglo u posjed pojedinih obitelji te će učenici na temelju toga napisati priču o prikupljenim sortama i izraditi brošuru. Također, dio školskog dvorišta prenamijenit će se i urediti za potrebe školskog vrta koji bi se u narednim godinama širio i nadograđivao. Projekt je namijenjen učenicima i učiteljima OŠ Kneginec Gornji za izvođenje izvanučioničke nastave te izvannastavnih aktivnosti, a voditeljice projekta su učiteljice Kristina Maričić i Martina Goričanac. Projekt će se provoditi u nekoliko faza: prikupljanje sjemenja, izrada brošure, izgradnja školskog vrta. Novčanim sredstvima dobivenim od strane županije kupila bi se ograda, visoke gredice, zemlja, vrtlarski pribor te bi se pokrili troškovi tiskanja brošure o prikupljenim sortama. U provedbu projekta uključili bi i Općinu Gornji Kneginec te Srednju školu „Arboretum Opeka“ iz Marčana.

Pozivamo vas da se uključite u provedbu ovog projekta donošenjem starinskih sorti sjemenja (prvenstveno sjemenja povrća) u školu kako bismo stvorili školsku banku sjemenja i započeli sa stvaranjem školskog vrta. Unaprijed svima zahvaljujemo na suradnji!