MEĐUNARODNI DAN PISMENOSTI

Međunarodni dan pismenosti obilježava se 8. rujna svake godine, a utemeljio ga je UNESCO 1967. godine s ciljem osvješćivanja javnosti o problemu nepismenosti koji još uvijek pogađa veliki dio svjetskog stanovništva. Pismenost je jedno od temeljnih ljudskih prava i temelj svih učenja, stoga je Međunarodni dan pismenosti obilježen i u našoj školi.

Učiteljice Hrvatskog jezika osmislile su jednostavnu aktivnost te pozvale učenike da se tijekom velikih odmora u holu škole okušaju u poznavanju pravopisa i gramatike. Učenici su izvlačili papiriće na kojima su bile napisane određene riječi ili izrazi, a zatim ih ubacivali u jednu od dviju posebno označenih kutija – jedna je bila predviđena za točno, a jedna za pogrešno napisane riječi. Nakon što su razvrstani svi papirići, s učiteljicama su provjeravali i komentirali rezultate. Aktivnosti su se rado odazvali mnogi učenici i učitelji te se na zanimljiv i zabavan način podsjetili na važnost pismenosti.