Zaštita industrijskog dizajna kalupa za paprenjake

Početkom ove školske godine učenička zadruga Kneginja pokrenula je postupak zaštite industrijskog dizajna kalupa za paprenjake. Upravo je tim proizvodom 2018. godine zadruga osvojila prvo mjesto u HRT-ovom natječaju Ja poduzetnik! Izgled kalupa dizajnirale su sada već bivše učenice naše škole Tena Blaži, Magdalena Kušter, Viktorija Medved, Ela Pintarić, Anja Sokol, Nika Težački, Lorena Tkalčec, Nikolina Turković i Maria Zeba pod mentorstvom učiteljica Alenke Vuk i Kristine Maričić.

Sam proces zaštite provodi Državni zavod za intelektualno vlasništvo Republike Hrvatske, a zaštićeni proizvod se upisuje u Registar industrijskog dizajna. Postupak je započet u rujnu slanjem zahtjeva za pretragu industrijskih  dizajna kako bi se utvrdilo da ne postoje slični ili isti dizajni. Nakon pozitivnog odgovora, prikupljena je potrebna dokumentacija te je u veljači Zavodu podnesen službeni zahtjev za zaštitu industrijskog dizajna. Potvrda zaštite stigla nam je vrlo brzo, već u ožujku. Učenička zadruga Kneginja tako je postala ponosna vlasnica industrijskog dizajna, a sve učenice i njihove mentorice upisane su u Registar industrijskog dizajna. Zaštita dizajna vrijedi pet godina, nakon čega se može produžiti.

Kalup za paprenjake na sebi ima motiv Andrijine kule iz 13. stoljeća. Sama kula ima velik povijesni značaj za ovaj kraj pa je ovo prilika za ostvarivanjem suradnje između zadruge i same Općine Gornji Kneginec. Stoga je vodstvu Općine predloženo da sam kalup postane protokolarni poklon Općine Gornji Kneginec.