27. DJEČJI FESTIVAL „KAJ U RIJEČI, PJESMI, SLICI I PLESU“

U četvrtak, 6. rujna 2012. godine održan je u Festivalskoj dvorani Krapina 27. dječji festival „Kaj u riječi, pjesmi, slici i plesu“, popularan „Mali kaj“. U organizaciji Društva za kajkavsko kulturno stvaralaštvo i pod pokroviteljstvom Krapinsko-zagorske županije i Grada Krapine, Festival već tradicionalno okuplja najmlađe pjevače, učenike osnovnih škola i osnovnih glazbenih škola, zaljubljenike u kajkavsku popevku pružajući im priliku da pokažu svoj glazbeni talent. Repertoar pjesama čine kajkavske popevke izvođene kroz niz godina na Krapinskom festivalu, utemeljenom davne 1965. godine. Ove godine uvedena je hvalevrijedna novina, izvođenje novih pjesama, skladanih isključivo za „Mali kaj“.  Pred prepunom dvoranom ove su godine već su tradicionalno izvedene 24 pjesme.

Osnovnu školu Kneginec Gornji (jedinu iz Varaždinske županije) predstavile su Bianka Toplak i Lorena Sabolić, učenice sedmog razreda. Pod mentorstvom prof. Josipa Levatića, učitelja glazbene kulture, pripremile su i izvele pjesmu Zagorje živi navek (1975.). Pod suverenim vodstvom dirigenta Darka Berovića, male su pjevače pratili Orkestar KUD-a Ilirci, Pjevački zbor Osnovne glazbene škole Krapina koji je vrlo uspješno pripremila prof. Andreja Vidović i Krapinske mažoretkinje. Oduševljenje publike uz predivne glasove mladih pjevača izazivale su i predivne narodne nošnje u kojima su izvođači nastupali. Na kraju programa, na pozornici su se okupili svi izvođači i izveli „himnu“ Festivala Popevke sem slagal.