9.11.-Međunarodni dan borbe protiv fašizma, antisemitizma i ksenofobije- PROJEKT "ZNANJEM PROTIV MRŽNJE"

„Znanjem protiv mržnje“ – za učenike osnovnih i srednjih škola Varaždinske županije

U svijetu se svake godine 9. studeni obilježava kao Međunarodni dan borbe protiv fašizma, antisemitizma i ksenofobije. Taj datum odabran je u spomen na Kristalnu noć (9.11.1938.), događaj kada su diljem nacističke Njemačke napadnute i zapaljene sinagoge i židovske trgovine, oskvrnuta židovska groblja. U tom strašnom pogromu poginulo je više od 90 Židova, a 30 000 ih je odvedeno u koncentracijske logore. Kristalna noć može se smatrati početkom Holokausta . Povod Kristalnoj noći bio je progon njemačkih Židova ostavljenih na ničijoj zemlji između Njemačke koja ih je protjerala i Poljske koja ih nije željela primiti. Svijet se nije previše zamarao tragedijom nekoliko tisuća ljudi. Izazvan nesrećom svojih roditelja, očajni mladić Herschel Grünspam izvršio je atentat na njemačkog diplomata u Parizu. Nacional-socijalisti proglasili su taj čin dijelom židovske zavjere i organizirali antisemitske izgrede koji su ubrzo izmaknuli kontroli.

U spomen na taj povijesni događaj izrađen je i logo Projekta: cvijet žutog šafrana koji svojom bojom i pojavom na kraju zime podsjeća na znakove koje su Židovi morali nositi na svojoj odjeći u državama s vladajućim fašističkim režimima. Cvijet raste iz bodljikave žice – prikaz koji upućuje da uvijek ima nade za boljim sutra. Projekt „Znanjem protiv mržnje“ prožima se i nadovezuje na postojeći međunarodni projekt „Šafran“ (The Crocus Project).

Cilj Projekta „Znanjem protiv mržnje“ je da se učenici upoznaju s poviješću mržnje i diskriminacije ljudi zbog drukčijeg podrijetla; bolje poznavanje povijesti i kulturne baštine zavičaja; poticanje na samostalno istraživanje i zauzimanje pozitivnog stava prema pripadnicima manjina; osuda progona nevinih ljudi.

Projekt se nadovezuje na već postoječi  projektu „Šafran“ u kojem već godinama sudjeluju nekoliko škola Varaždinske županije (OŠ Jalžabet, OŠ Ivanec, OŠ Ludbreg, OŠ Kneginec). Koordinaciju „Šafranom“ za cijelu Hrvatsku preuzela je Javna ustanova Spomen područja Jasenovac preko kojeg se u škole distribuiraju lukovice šafrana i prateći nastavni materijal. U prvi projektni dan „Znanjem protiv mržnje“ uključilo se sedam osnovnih te dvije srednje škole iz Varaždina i okolice uključujući i naša škola. Voditelj projekta i koordinator za Varaždinsku županiju je Milivoj Dretar, prof. povijesti i geografije. Projekt je dobio potporu Agencije za odgoj i obrazovanje, Varaždinske županije, Jewish Film Festivala. Učenici su  zajedno sa svojim učiteljima–mentorima obilježili  9. studeni sadnjom žutih šafrana na Židovskom groblju u Varaždinu – spomeniku kulture. Poslije sadnje šafrana, učenici su se okupili u Glazbenoj školi gdje se  održala projekcija dokumentarnog filma «Moramo pamtiti»,  te bila  izlaganja predavača i okrugli stol s raspravom na temu Projekta..

« Ožujak 2024 »