Zaštitimo kockavicu!

Naša škola se 2011. godine po prvi puta priključila akciji inventarizacije i praćenja stanja kockavice na području općine Gornji Kneginec te se ona u kontinuitetu provodi i dan danas.

Akcija je od velike važnosti na europskoj razini pošto je uvrštena u europsku strategiju za zaštitu biljaka (European Plant Conversation Strategy) radi zaštite ugroženih vrsta.

Ove godine je akcija provedena 4. i 5. travnja na dva lokaliteta u Donjem Knegincu. Na radnoj plohi od 25 m2 provedeno je prebrojavanje jedinki kockavica te je učinjena procjena učestalosti i pokrovnosti spomenute vrste. Prikupljeni podaci proslijeđeni su Javnoj ustanovi za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Varaždinske županije.

Prilikom obilaska lokaliteta u neposrednoj blizini Lumini centra utvrdili smo da je kockavica nestala jer je livada, koju je nastanjivala, izorana i na njoj se unatrag tri godine uzgajaju monokulture.

Obišli smo i lokalitet u srcu Donjeg Kneginca i ostali vrlo ugodno iznenađeni nalazom kockavica na staroj lokaciji, a još nas je više oduševio pronalazak kockavica na još nekoliko livada na kojima kockavice nisu službeno zabilježene.

Obzirom da se radi o ugroženoj vrsti koja polako nestaje zbog gubitka prirodnih staništa, cilj nam je poduzeti prikladne mjere kako bi se zaštitila.

« Ožujak 2024 »