Kako se oduprijeti manipulaciji medija

Poznati socijalni pedagog g. Nebojša Buđanovac za djelatnike škole i članove Vijeća roditelja u četvrtak 11. veljače 2016. održao je zanimljivo predavanje pod naslovom Manipulacija medija. U svojem predavanju naša svakodnevna iskustva s medijima predočio je novom svjetlu. Na konkretnim primjerima pokazao je kako vješto mediji manipuliraju masama, a naročito djecom osnovnoškolskog uzrasta koja su u toj osjetljivoj dobi naročito podložna manipulaciji. Učiteljima i roditeljima dao je konkretne savjete kako pomoći djeci da postanu imuna na medijsku manipulaciju. Nakon predavanja razvila se zanimljiva rasprava.

Sljedeće predavanje održala je knjižničarka škole Sanja Težak koja je ukazala na važnost čitanja knjige, naročito tiskane. Istaknula je da učenici sve manje čitaju te da roditeljska sredina, a nakon toga škola, imaju najvažniji utjecaj na razvoj ljubavi prema čitanju i  čitalačkih vještina.

Na kraju nam je logopedinja Lucija Šipek iznijela primjere poteškoća koje se javljaju kod učenika, a vezane su uz prevelik broj sati koje učenici provode pred ekranima (televizija, internet, mobitel). Poručila je da se učenici moraju vratiti prirodnim oblicima kretanja, druženju s obitelji i prijateljima, čitanju knjiga, a smanjiti vrijeme provedeno pred ekranima bilo koje vrste.

« Ožujak 2024 »