Istraživački rad naših osmašica

MEĐUŽUPANIJSKA SMOTRA IZ BIOSIGURNOSTI I BIOZAŠTITE

28. veljače 2024. u Zagrebu je održana smotra iz Biosigurnosti i biozaštite na kojoj su naše osmašice Vida KolednjakLana Vugrinec predstavile svoj istraživački rad o utjecaju ultraljubičastog (UV) zračenja na bakterije.

Prilikom istraživanja teme doznale su da oko 95% UV zračenja koje dolazi na površinu Zemlje čine UVA zrake odgovorne za ubrzano starenje kože radi stvaranja bora i sunčanih pjega (eng. aging). Ostatak čine UVB zrake koje su korisne jer omogućuju stvaranje vitamina D, ali i štetne jer uzrokuju opekline kože (eng. burning) i povećavaju rizik od raka kože. Najštetnije UVC zrake apsorbira ozonski sloj u atmosferi.

Rezultati istraživanja pokazali da UVA zrake smanjuju broj bakterija na površini koja im je izložena, ali ih ne uklanjaju u potpunosti. Naše bake i majke vikendom često iznose krevetninu na sunce kako bi se prozračila, ne znajući da tako provode i dezinfekciju. Osim toga, istraživanjem je potvrđeno da su UVC zrake mnogo djelotvornije od UVA zraka i da mogu u potpunosti ukloniti bakterije te da jače UV zračenje i dulja izloženost UV zrakama smanjuje broj bakterija.

Učenice su posebnu pažnju posvetile važnosti zaštite kože od UV zraka te su načinile kratku prezentaciju koja se može pogledati očitavanjem QR koda. Tamo se može pronaći više informacija o mineralnim i kemijskim filterima te jednostavan recept za pripremu zaštitnog sredstva kod kuće sa SPF 15 do 20. No, za ozbiljniju zaštitu od sunca potrebno je ipak kupiti provjeren proizvod u trgovini.

Čestitamo našim vrijednim učenicama te im želimo mnogo uspjeha u daljnjem radu!

učiteljica Kristina Maričić

objavio: Martina Boltižar   datum: 14. 3. 2024.