Učenici obilježili spomendan sv. Cecilije

Dan uoči spomendana sv. Cecilije (22.11.) ove je godine u Osnovnoj školi Kneginec Gornji vladalo svečano raspoloženje.

Učenici 6. b razreda prezentirali su projekt Pjevajmo svetoj Ceciliji, koji su od početka nastavne godine marljivo pripremali sa svojim učiteljem glazbene kulture (ujedno i razrednikom) Josipom Levatićem

Istražujući izvore o životu i djelu sv. Cecilije, zaštitnice glazbenika, pjesnika i slijepih, proučavajući glazbenu literaturu vezanu uz ovu sveticu, u projekt su uključili brojne aktivnosti. Jedni su marljivo istraživali relevantne tekstove s ključnim informacijama o štovanju svetice diljem svijeta, drugi ih prevodili sa stranih jezika, treći su se okušali u skladanju prigodne pjesme Svetoj Ceciliji koju su prilikom prezentacije projekta i zajednički izveli uz vlastitu instrumentalnu pratnju na brojnim dostupnim glazbalima.

Mnoge zanimljive činjenice otkrili su predanim radom na proučavanju starih brojeva časopisa Sveta Cecilija (od 1877. godine nadalje). Saznali su i o intenzitetu razvoja Cecilijanskih društava na prijelazu iz 19. u 20. st. u našoj okolici čije su osnovne intencije bile pročišćavanje i poboljšanje crkvene glazbe prema liturgijskim, povijesnim i estetičkim mjerilima Katoličke crkve te poticanje stvaranja pobožnih pjesama u narodnom duhu. Virtualnom šetnjom upoznali su posljednje počivalište sv. Cecilije u istoimenoj bazilici u Trastevereu (Rim). Kao hvalevrijednu poveznicu evidentnu za naše mjesto Kneginec i Župu sv. Marije Magdalene u Gornjem Knegincu, istakli su život i rad vlč. Mirka Novaka, župnika spomenute župe od 1914. do 1928. godine, jednog od prvih urednika časopisa Sveta Cecilija (od 1907.godine) i nadasve istaknutoga te vrlo plodnog skladatelja duhovnih zborskih skladbi.

Zanimljiva je i činjenica kako je 1909. godine u Varaždinu osnovano Hrvatsko pjevačko društvo Sveta Cecilija koje je djelovalo u sklopu Kapucinskog Reda.

Na kraju prezentacije projekta, učenici su se okušali i u prigodnom kvizu znanja koji su izradili u njima omiljenome digitalnom alatu Kahoot.

⇒ klikni FOTOGALERIJA

učitelj Josip Levatić

objavio: Martina Boltižar   datum: 22. 11. 2023.