BUDI FACA, ISKORISTI ONO ŠTO DRUGI BACA!

U našoj školi povodom Svjetskog dana hrane, Dana kruha i zahvalnosti provode se aktivnosti kojima je cilj učenike osvijestiti o problemima i važnosti pravilnog korištenja hrane te smanjenja otpada kojeg čini hrana. U sklopu Održivog razvoja i Građanskog odgoja i obrazovanja provodi se projekt Budi faca, iskoristi ono što drugi baca!, a jedna od aktivnosti Jedem bolje uz malo volje vezana je upravo uz hranu kao otpad.

Tijekom rujna, pod vodstvom učiteljice biologije i kemije, Kristine Maričić, provedena je anketa o bacanju hrane u kojoj je sudjelovalo 168 kućanstava s područja Općine Gornji Kneginec. Rezultati su pokazali da su mještani općine osviješteni u pogledu bacanja hrane, ali još uvijek postoji značajan postotak hrane koja se baca. Kako je istraživanje pokazalo da su pekarski proizvodi najviše zastupljeni u bačenoj hrani, učenici i učitelji istražili su recepte koji bi mogli pridonijeti smanjenju otpada. Osim toga, istraživalo se i na koje se načine mogu iskoristiti ostaci druge hrane, poput kora citrusa i ljuski pistacija. Pod vodstvom učiteljica Kristine Maričić i Martine Goričanac izrađena je zbirka savjeta i recepata Reciklirana čuda uz malo truda u digitalnom obliku. U sklopu izvannastavnih aktivnosti učenici su s učiteljicom Martinom Boltižar izrađivali uporabne predmete od ljuskica pistacija, dok su s učiteljicom Alenkom Vuk izradili nekoliko jela za degustaciju.

Vrhunac ove aktivnosti bio je 20. listopada 2023. kada je u Trgovačkom centru Lumini održana degustacija jela i prezentacija proizvoda napravljenih od ostataka hrana te je predstavljeno istraživanje provedeno u rujnu. Posjetiteljima Centra prezentirana su neka jela izrađena od ostataka hrane te uporabni predmeti. Podijeljeni su edukativni letci sa savjetima kako smanjiti otpad od hrane te poveznicom na zbirku savjeta u obliku QR koda. Posjetitelji su oduševljeni ovim događajem te su podijelili svoja iskustva i ideje kako iskoristiti viškove hrane.

DIGITALNA ZBIRKA SAVJETA I RECEPATA

Martina Goričanac, učiteljica

objavio: Martina Boltižar   datum: 24. 10. 2023.