Osmaši doživjeli Eru s onoga svijeta

Učenici osmih razreda OŠ Kneginec Gornji u HNK-u Zagreb

Najpoznatije djelo slavnog hrvatskog skladatelja Jakova Gotovca, komičnu operu Ero s onoga svijeta, u Hrvatskome narodnome kazalištu u Zagrebu, doživjeli su učenici osmih razreda Osnovne škole Kneginec Gornji koji su 18. travnja posjetili nacionalno kazalište. U prepunome kazalištu učenici su uživali u zamamnoj melodiji, skladnoj povezanosti dramskog i glazbenog izričaja, divnim vokalnim dionicama, bogatim kostimima i jednostavnoj, a zabavnoj priči o vragolastome mladiću koji izjavljuje da je došao s onoga svijeta, a sve s namjerom da osvoji srce voljene djevojke Đule. Libreto za operu napisao je Milan Begović, a njezina praizvedba bila je davne 1935. godine. Otada ne silazi s kazališnih dasaka te je osvojila mnoge pozornice, ne samo Hrvatske, nego i svijeta. Redatelj je Krešimir Dolenčić, a dirigent Nikša Bareza. Ulogu Ere odigrao je Miljenko Đuran, a ulogu njegove voljene Đule Tamara Felbinger. Iako je opera trajala tri sata, učenici su, vidno zadivljeni, velikim pljeskom nagradili sve izvođače. Da bi doživljaj bio još veći, Ero, tj. glavni glumac Miljenko Đuran, spustio se na Trg bana Josipa Jelačića i fotografirao se s iznenađenim učenicima i učiteljima. Organizator putovanja bio je učitelj glazbene kulture u OŠ Kneginec Gornji Josip Levatić. U pratnji su bile učiteljice Marina Košćak i Željka Gregur te učitelj Emerik Večerić.

NOVINARSKA GRUPA

Vidi: fotogalerija

objavio: Nevenka Šestak   datum: 2. 6. 2016.

« Ožujak 2024 »