Terenska nastava učenika sedmih razreda

Učenici sedmih razreda su 30. travnja 2024. u pratnji svojih razrednica Nikoline Bregović, Martine Goričanac, Ane Grđan te učiteljice hrvatskog jezika, Tamare Hojnik, u sklopu terenske nastave, posjetili dva zanimljiva lokaliteta Gorske Hrvatske - Memorijalni centar „Nikola Tesla“ u Smiljanu i Nacionalni park Plitvička jezera.

Prvi dio terenske nastave obuhvatio je posjet Memorijalnom centru „Nikola Tesla“ u Smiljanu. Uz stručno vodstvo učenici su doznali brojne činjenice i zanimljivosti o jednom od najvećih izumitelja u povijesti čovječanstva, Nikoli Tesli. U Rodnoj kući nalazi se stalni multimedijalni postav kojeg su ostvarili Hrvatski povijesni muzej i Tehnički muzej u Zagrebu uz koordinaciju Ministarstva kulture RH. U prizemlju kuće slikom, riječju i zvukom prikazan je životni put i genijalnost velikog izumitelja, a povijesna događanja koja prate njegov život utkani su u lentu vremena. U potkrovlju kuće nalaze se replike Teslinih izuma koji su zauvijek promijenili svijet te su i danas osnova najnovijim tehnologijama. Učenici su posjetili i Ispitnu stanicu, repliku Teslinog laboratorija iz Colorado Springsa gdje je boravio 1899. - 1900. Tamo je radio brojne eksperimente s visokofrekventnim strujama, bežičnim prijenosom energije te proučavao munje. Istraživao je prijenos informacija i energije na daljinu bez vodiča. Najhrabriji su sudjelovali u demonstraciji bežičnog prijenosa električne energije. Na kraju posjeta, učenici su pogledali kratak dokumentarni film o životu velikog izumitelja.

Drugi dio terenske nastave realiziran je u Nacionalnom parku Plitvička jezera. Plitvička jezera najstariji su nacionalni park u Hrvatskoj te su među prvim hrvatskim lokalitetima upisanim na UNESCO-ov Popis svjetske baštine. Učenici su saznali kako su nastala Plitvička jezera te stekli nova znanja o biljnom i  životinjskom svijetu nacionalnog parka.

Martina Goričanac, učiteljica

objavio: Martina Boltižar   datum: 7. 5. 2024.